Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Články » AKCIA: Pomoc na hraniciach s Ukrajinou – 27.2.2022 – 28.2.2022

AKCIA: Pomoc na hraniciach s Ukrajinou – 27.2.2022 – 28.2.2022

  • Akcie
Dňa 27.2.2022 sme vyrazili z Trnavy do Michaloviec, kde sme ešte naložili časť potrebných vecí, ktoré zbieralo O.Z. Šíravania. S nákladom sme pokračovali na hraničný priechod Veľké Slemence. Na tomto mieste sme vyložili takmer celú časť materiálnej humanitárnej pomoci z našej zbierky, ktorú sme spustili v reakcii na udalosti z 24.2.2022, keď sa začal konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Ten spôsobil odchod najmä matiek s deťmi z ostreľovaných oblastí.
Situácia sa tam menila veľmi rýchlo. Na mieste pôsobilo niekoľko organizácií, ktoré pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou poskytujú pomoc vo forme jedla, teplých nápojov, ošatenia, alebo transferu.
Veľké Slemence sú hraničný priechod len pre peších. Ľudia, ktorí sem prichádzajú, sú zväčša bez možnosti dopravy autom, ženy matky s deťmi, či starší ľudia. Majú za sebou dlhé hodiny chôdze, státia a čakania.
Po vyložení a roztriedení materiálu do určeného stanu sme niekoľko hodín asistovali rodinám s malými deťmi, s ich presunom do vyhrievaných stanov, či k ich dohodnutému odvozu. Plyšák, džús či malá sladkosť vymenené za kratučký detský úsmev. To rozcíti každého.
Krátko pred svitaním nápor ľudí takmer úplne ustal. Nevieme presne prečo, vraj ukrajinská strana nepúšťa ľudí. Ráno sa to vraj môže rýchlo zmeniť.
Medzitým sme sa spojili s hraničným priechodom Ubľa. Potrebujú prestriedať dobrovoľníkov.
28.2.2022 po 15 min spánku v aute vyrážame do Uble. Situácia aj nastavenie je tu iné. Po nahlásení sa sme vystriedali iných dobrovoľníkov a pomáhame takmer celý čas na bráne miestnej základnej školy s triedením ľudí podľa miesta kam chcú byť prevezení, s vykladaním batožiny.
Ľudí sem prevážajú Hasiči a Polícia na minibusoch z hranice. Pre ľudí je tu teplé jedlo, nápoje, oblečenie. Malá telocvičňa sa premenila na oddychovú halu, kde si rodiny vedia chvíľu v teple oddýchnuť pred ich ďalším presunom. Obrovský počet ochotných ľudí ubytovať, odviezť, či zo Slovenska ale aj z Čiech a iných krajín. Tí šťastnejší sa stretnú spolu s manželom, ktorý pracuje u nás či v Čechách.
Frekvencia príchodov ľudí sa neustále zvyšuje. Neskôr poobede sa celá škola musí vypratať a miesto presťahovať do iných priestorov v obci.
 
My sme medzitým pomohli odtiahnuť pokazené ukrajinské vozidlo (príbeh so šťastným koncom, auto sa podarilo spojazdniť a rodina s tromi deťmi mohla pokračovať dalej na svojej ceste) pripravili na odchod späť. Aj keď sme hľadali, z Uble, v tom čase nikto nemal záujem na odvoz na západné Slovensko. Väčšina z ľudí pokračovala ďalej do EÚ.
 
Ďakujeme za spoluprácu O.Z. Šíravania a Slovenský červený kríž.