Preskočiť na obsah

Ako prebieha pátranie?

Fázy pátracej akcie

Zber dát

Pred začatím samotného fyzického pátrania sa buď telefonicky, alebo na mieste stretnutia, náš zaškolený a vycvičený člen porozpráva s Vami, alebo s ďalšími členmi rodiny a blízkymi. Bude sa pýtať všeobecné, ale aj špecifické otázky. Niektoré Vám nemusia byť príjmné no nám poslúžia na vyskladanie profilu nezvestnej osoby. Táto časť je kľúčová a od nej sa odvíjajú ďalšie kroky, ktoré tím následne podnikne. Preto Vás prosíme o nezamlčanie informácií. U nás sú vždy v bezpečí a nikdy ich nezverejníme, alebo neposunieme tretím stranám.

Plánovanie

Súbežne s predchádzajúcim bodom, vyškolení a na to zatrénovaní členovia tímu vytvoria plán pátrania a celej misie. Na základe rozhovoru v predchádzajúcom bode tento plán aktualizujú. Ako akcia prebieha, plán je neustále obnovovaný novými zisteniami. Bez plánu akcia má len mizivú šancu na úspech. Tím potrebuje čas na zostavenie rýchlych úvodných aktivít . Preto ak prídeme na miesto neuvidíte nás sa okamžite rozbehnúť do terénu.

Aktivácia tímu a organizácií

Po tom čo nás vyzve na pátranie Polícia, resp. Krajské operačné stredisko, prípadne rodina sa aktivuje tím našich dobrovoľníkov. Sme 100% doborovoľnícka organizácia a nikto z členov nie je zamestnancom. Preto sa počet reagujúcich členov a techniky môže líšiť. Nie vždy môžu všetci prísť, no môžeme Vás uistiť, že Záchranný Systém Slovensko sa bude snažiť vždy nasadiť čo najväčšie množstvo síl a prostriedkov, ako je možné. Okrem našej organizácie spolupracujeme s inými, rovnako zatrénovanými dobrovoľníkmi z iných organizcáií. Ak je to možné vieme aktivovať ich my alebo Polícia.

Práca v teréne

Na našej pátracej akcii je vždy prítomný element velenia, ktorý manažuje celú pátracuje akciu od jej začiatku až po jej ukončenie. Vždy tak máte miesto kam prísť, prípadne komunikujete so styčným dôstojníkom, ktorý Vás kontaktoval v úvode. Máme tak prehľad, čo bolo prehľadané a čo sa bude ešte diať. Budeme Vás informovať v odohodnutých časoch.

Rodina nezvestnej osoby v teréne

Neodpurúčame rodine a blízkym isť do terénu. A to z bezpečnostných dôvodov. Emócie a strach  môžu zamlžiť racionálne správanie, podceniť riziká. Taktiež nie vždy má rodina a blízky adekvátne vybavenie a takmer nikdy nemá potrebný tréning. Pre nás je lepšie mať rodinu na bezpečnom mieste, kde v prípade potreby vieme s Vami konzultovať získané stopy, svedectvá a informácie. Samozrejme Vám nemôžeme zakázať a zabrániť fyzicky pátrať. Sú stiuácie keď je to žiaduce no tých je veľmi málo. Radi s Vami skonzultujeme, čo je bezpečné a čo nie.

Spontánni dobrovoľníci

Sú ľudia z okolia, ktorí chcú pomôcť hľadať. Spravidla enamjú adektvátne vybavenie a takmer vôbec potrený tréning. Môžu mať výbornú mistnu znalosť, no riziko ich zranenia, aelbo druhotnej nezvestnosti je omnoho vyšie. Spravidla sa snažíme vyhnúť ich nasadeniu, no v prípade, že sú na mieste sa snazíme ich využiť ako zdroj na pátranie. V žiadnom prípade neberieme zodpovednosť za následky z ich prítomnosti na pátracej akcii. O ich nasadení by mal rozhodnúť prítomný príslušník Polície.

Ukončenie Pátrania

Každá pátracia akcia sa raz ukončí. Dôvodov je niekoľko. Pokúsime sa ich v skratke rozpísať:

  • Nezvestná osoba sa našla v poriadku živá a zdravá. Vždy kontaktujeme prvú Políciu, najmä v prípade dospelých osôb dôvodom na „zmiznutie“ môže byť aj právo osoby ukončiť kontakt s blízkymi. Toto právo rešpektujeme. Rodina bude informovaná hneď ako to je možné.
  • Nezvestná osoba sa žiaľ našla neskoro, mŕtva. Vždy kontatujeme prvú Políciu a v závislosti na okolnostiach čas kým bude rodina kontatktovaná a upovedomená o náleze, záleží na práci technikov, ktorí musia najskôr zaistiť miesto nálezu.
  • Nezvestná osoba nebola nájdená a nasadené tímy včerpali všetky svoje možnosti nasadenia. Rodinu budeme informovať o ďalších krokoch a prípadných ďalších pátracích akciách. Niekedy z nedostatku infromácií je ťažké pokračovať okamžite.
  • Bezpečnosť tímu je ohrozená. Ak sa zistí, že osoba je ozbrojená a mohla by ohroziť tím na živote a zdraví, bude akcia prerušená. Budeme Vás infromovať.
  • Dlhodobé pátranie. Naša práca nekončí po prvej pátracej akcii ak bola neuspešná. Neustále sa snažíme získavať informácie a dáta, ktoré by pomohli vypátrať osobu. Aj Vaša pomoc je v tomto prípade vítaná. Ak si na niečo spomenetie čo by mohlo pomôcť kontaktujte nás.

 

Médiá a zverejnenie výstupu akcie

Záchranný Systém Slovensko rešpektuje rodinu, nezvestnú osobu a jej narušené súkromie incidentom nezvestnosti. Preto my nebudeme volať na miesto, kde prebieha pátracia akcia žiadne médiá. Niekedy tak spravia iní, tretie strany, prípadne sa dozvedia od miestnych obyvateľov o prebiehajúcej akcii. My nemáme právo prítomných redaktorov vykázať, to môže spraviť iba Polícia. Ak sú na mieste a chcú informovať, náš report bude vždy maximálne profesionálny bez akýchkoľvek citilivých informácií v rovine informovania toho čo sme vykonali.

Po skončení pátracej akcii, informujeme našich sledovateľov a podporovateľov na sociálnych sieťach a webe o priebehu. Opäť anonymizujeme príspevok a neinformujeme o podrobnostiach, miestach nálezu a okolnostiach. 

Ak si to rodina želá, je niekedy pomoc médií prospešná. Aj keď je náročné filtrovať dezinformácie, umyselné aj neúmyselné, môže verejná prosba o pomoc priniesť zásadnú informáciu o pohybe nezvestnej osoby. 

Niekedy médiá same preberú náš článok a snažia sa dopísať ich vlastné zistenia. Na to dosah nemáme. Snažíme sa však pôsobiť aj na édiá najmä tie bulvárne aby rešpektovali súkromie nezvestnej osoby a jej rodiny, či moderovali ich diskusie pod článkami. Odporúčame rodine tieto članky radšej nečitať.

Fakty a veda

Záchranný Systém Slovensko pracuje so zistenými faktami z prvého bodu, teda z rozhovoru, od informácií od polície a svedkov. Každú infromáciu alebo dôkaz hodnotíme, aká je jej miera relevantnosti. 

Preto, aj keď rozumieme, že v emóciách a snahe využiť všetko niektoré rodiny využívajú služby rôznych veštcov a podobných ezoterických služieb. Rešpektujeme Váš názor aj to, že chcete isch služby využiť. My však nebudeme s taktouto informáciou pracovať. Matematika a štatistika je to čo funguje, veštci ešte nikdy nikoho nenašli. Často však stoja peniaze rodiny v tom najzranetiľnejšom momente.

Stres a strach

Incident nezvestnosti Vašej blízkej osoby je veľmi stresujúcim zážitkom. Požiadajte o pomoc ak sa necítite, že pomoc potrebujete. V našom tíme máme školených a certifikovaných psychológov, ktorí môžu byť prítomní počas pátracej akcie a dokážu pomôcť. No nedokážeme našimi silami poskytnúť plnodhodnotnú a dlhodobú psychologickú pomoc. Preto nižšie uvádzame kontaty na odobornú pomoc.

LINKY POMOCI:

  • 0800 500 333 – Krízová Linka Pomoci
  • 0800 800 566 – Linka dôvery Nezábudka
  • 116 000 – Linka pre nezvestné deti
  • 116 111 – Linka detskej istoty
  • www.ipcko.sk – chatová a emailová poradňa