Nezvestná osoba sa našla
Každá nezvestnosť a každá situácia je unikátna. To platí aj pri nájdení nezvestnej osoby. Pokúsime sa vám dať návod, čo robiť v určitých situáciách.
Čo robit ak?
Čo robiť ak sa našla moja blízka osoba živá?
Keď sa niekto nájde, často sa dostaví obrovská úľava a mnoho ďalších emócií. Nemusí to byť práve najľahšie obdobie s množstvom nezodpovedaných otázok a obáv, že veci nemusia byť v poriadku. Môže sa vám zdať, že je ťažké danej osobe hneď dôverovať. V tejto fáze je potrebné urobiť niekoľko praktických vecí, ako aj nájsť spôsoby, ako sa postarať o seba a o danú osobu.
UPOVEDOMTE POLÍCIU
Ak bola osoba nahlásená ako nezvestná a potom sa vráti domov alebo s ňou nadviažete kontakt, čo najskôr sa obráťte na políciu a oznámte jej to. Následne dajte vedieť aj nám.
ODstránenie verejných výziev
Je dôležité, aby bola odstránená akákoľvek verejná propagácia nezvestnosti danej osoby. Uistite sa, že to urobila polícia a tiež my. Možno bude treba kontaktovať médiá a iné tretie strany, ktoré nezvestnosť publikovali.
Postupujte pomaly
Budete mať veľa otázok. Pre danú osobu môže byť ťažké hovoriť o svojich problémoch. Postupujte ich tempom. Existujú špecializované služby, ktoré by im mohli pomôcť.
Vieme, že aj keď sa niekto, kto bol nezvestný vráti späť, stále to môže byť veľmi ťažké obdobie. Vy aj osoba, ktorá sa vrátila, budete prežívať veľa silných pocitov a emócií. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi potrebami každého a vytvoriť priaznivé prostredie, aby každý mohol spracovať to, čo sa stalo.
Keď sa vaša osoba vráti domov, budete mať pravdepodobne veľa otázok. Budete chcieť vedieť, prečo odišiel, kde bol a čo robil. Možno budete cítiť hnev, že odišli, alebo strach, že by mohli odísť znova. Možno nebudete vedieť, ako hovoriť o tom, čo sa stalo, alebo možno budú bojovať s akýmikoľvek problémami, ktoré boli príčinou ich odchodu.
Každá epizóda zmiznutia je iná. Neexistuje žiadny univerzálny návod, ako sa správať, keď sa vrátia. Nižšie však uvádzame niekoľko tipov a oblastí, nad ktorými sa treba zamyslieť a ktoré by mohli pomôcť v prvých dňoch.
Keď sa prvýkrát vrátia
Pamätajte, že aj pre vašu nezvestnú osobu je to pravdepodobne ťažké obdobie. Ľudia sa často stávajú nezvestnými preto, lebo v živote s niečím bojujú, a to nemuselo pominúť len preto, že sa vrátili. Je pochopiteľné, ak cítite hnev, rozrušenie alebo strach, ale skúste si uvedomiť, že oni sa môžu cítiť rovnako.
Dajte osobe priestor, keď sa prvýkrát vráti. Snažte sa, aby sa cítili vítaní, a uistite sa, že majú všetko, čo okamžite potrebujú, napríklad jedlo, vodu, teplo a spánok. Nemusí byť užitočné hneď začať klásť veľa otázok o tom, čo sa dialo. Niektorí ľudia potrebujú čas a priestor a vypočúvajúce otázky sa môžu zdať zdrvujúce, aj keď prichádzajú z miesta, ktoré ich podporuje.
Vieme však, že niektorí vrátení nezvestní mali pocit, že blízki ignorovali epizódu nezvestnosti. Mohlo to byť preto, že jednoducho nevedeli, ako o tom hovoriť. Keď sa vám to zdá správne, je dobré jemne preskúmať, či je vaša osoba v poriadku.
Rozprávanie sa s nimi
Keď nastane správny čas na rozhovor, skúste klásť otvorené otázky a skúmať, či dotyčná osoba niečo potrebuje.
Pýtajte sa otázky typu „Ako sa máš?“, „ Chceš sa o tom s nami porozprávať?“ alebo „Môžem pre teba niečo urobiť?“.
V niektorých prípadoch môžu uprednostniť rozhovor s niekým mimo domova, napríklad s priateľom alebo odborníkom. Pre blízkych to môže byť ťažké, keď sa cítia vynechaní z rozhovoru. Ale pomôcť im nájsť správnu osobu, s ktorou sa môžu porozprávať, je jednou z najviac podporných vecí, ktoré môžete urobiť.
V závislosti od toho, čo sa u vašej osoby dialo, môže byť k dispozícii iná podpora.
V prípade potreby je možno treba využiť profesionálnu pomoc.
Čo robiť ak sa našla moja blízka osoba mŕtva?
Zistiť, že osoba, na ktorej vám záležalo, zomrela, je najhorším koncom už aj tak veľmi bolestivého obdobia. Pre niektorých bude táto správa úplným šokom. Pre iných bola očakávaná. Nech už po tejto správe cítite čokoľvek, či už je to strach, hnev, vina, zúfalstvo alebo úľava, je to pre vás jedinečné a je to úplne normálne.
Toto obdobie vo vašom živote bude bolestivé. Bez ohľadu na to, či osoba zomrela nešťastnou náhodou, samovraždou alebo jej bolo ublížené, môžete mať nezodpovedané otázky. Niekedy sú potrebné iné praktické kroky, pretože išlo o nezvestnú osobu. Smútok je srdcervúci. Nie ste na to sami.
Je v poriadku nerobiť nič. Je v poriadku povedať, že to nezvládnete, a požiadať o pomoc. Je v poriadku cítiť sa veľmi schopný a chcieť urobiť praktické veci. Smútok je osobný a dozvedieť sa, že niekto zomrel, je veľmi ťažké. Nižšie uvádzame niekoľko odporúčaní, čo môžete robiť ďalej.
Požiadajte o pomoc
Ak vám ľudia ponúknu pomoc, povedzte áno. Nepokúšajte sa to zvládnuť sami. Môže byť tiež užitočné mať niekoho so sebou, ak potrebujete ísť na stretnutia alebo Políciu.
Vytvorte si zoznam
Niekedy sa môžete cítiť preťažení. Zapíšte si otázky, ktoré chcete položiť, alebo veci, ktoré vám boli povedané. Napíšte si zoznam úloh, ktoré treba urobiť. A ak môžete, požiadajte ostatných, aby vám s vecami na zozname pomohli.
Nechajte si čas
Smútok ovplyvňuje každého inak a smútenie po niekom, kto bol nezvestný, prináša so sebou vlastné výzvy. Premyslite si, čo potrebujete, aby ste toto ťažké obdobie zvládli.
Polícia našla telo, ktoré môže byť moja blízka osoba
Správa o nájdení tela môže vyvolať obrovské množstvo emócií. Ak ste sa sami ocitli v takejto situácii, môžete pociťovať šok, hnev, neveru, smútok, smútok alebo strach, a to je len niekoľko z nich. Niektorí rodinní príslušníci nám povedali, že sa cítia ohromení; váš mozog pracuje na plné obrátky a predstavuje si všetky scenáre, ktoré mohli viesť k takémuto výsledku.
Ako zvládnuť čakanie
Kým budete čakať na ďalšie správy, je dôležité, aby ste sa snažili postarať sa o seba. Premýšľajte o tom, či existuje niekto, koho by ste chceli mať pri sebe. Existuje niekto, s kým sa môžete porozprávať, keď sa snažíte spracovať tieto informácie?
Možno zistíte, že si opakovane kladiete tie isté otázky; vediete stále tie isté rozhovory. Je to prirodzené, ale môže vás to trápiť. Nie je nezvyčajné, že máte problémy so spánkom alebo zažívate vtieravé myšlienky. Možno by bolo dobré porozprávať sa so svojím praktickým lekárom a oznámiť mu, že prechádzate obdobím stresu a otrasov.
Vyrovnanie sa so správou, že to nie sú oni
Ak vám povedia, že pozostatky nie sú vášho príbuzného, môžete sa cítiť rôzne. Mnohé rodiny pociťujú úľavu. Iní hovoria, že prežívajú niečo blízke sklamaniu. Je možné a úplne prirodzené cítiť oboje súčasne. Možno ste si mysleli, že nočná mora nevedomosti sa skončí, a potom ste zistili, že ste sa vrátili späť do neistoty.
Čo urobí polícia ak sa nájdu telesné pozostatky osoby?
Žiaľ, malá časť ľudí, ktorí sa stanú nezvestnými, sa nenájde živá. V týchto prípadoch, keď sa nájde telo, je nevyhnutné, aby ich rodiny a blízki dostali odpovede, ktoré potrebujú.
Čo urobí polícia?
Na miesto činu prídu policajti. Mali by zabezpečiť, aby sa nestratili dôkazy a aby bolo možné identifikovať svedkov a požiadať ich o poskytnutie informácií, aby sa mohli uskutočniť kľúčové kroky vo vyšetrovaní.
Potvrdenie totožnosti
Budú musieť čo najrýchlejšie zistiť totožnosť osoby. Spôsob, akým to urobia, sa môže líšiť, ale môže si vyžadovať odobratie vzoriek DNA. Keď polícia vie, o koho ide, mala by okamžite kontaktovať rodinu.
Rozhodovanie o tom, či došlo k trestnému činu
Po zhromaždení prvotných informácií o tom, čo sa stalo, sa vyšetrovatelia rozhodnú, či je potrebné vyšetriť úmrtie ako trestný čin alebo podať úplnú správu koronerovi. Ak sa domnievajú, že k trestnému činu nedošlo, a plánujú vyšetrovanie uzavrieť, informujú rodinu.
Linky pomoci
- 0800 500 333 – Krízová Linka Pomoci
- 0800 800 566 – Linka dôvery Nezábudka
- 116 000 – Linka pre nezvestné deti
- 116 111 – Linka detskej istoty
- www.ipcko.sk – chatová a emailová poradňa