Preskočiť na obsah

Nezvestnosť trvá týždne

Pravdepodobne budete prežívať celý rad silných emócií. V tejto fáze sa možno budete zaoberať praktickými oblasťami života vašej osoby, o ktoré je potrebné sa postarať. Je dôležité postarať sa o seba a zároveň pokračovať v pátraní po nezvestnej osobe.

Ľudia nám vravia, že je ťažké myslieť na čokoľvek iné alebo pokračovať v živote, keď niekto chýba, najmä keď sa hodiny menia na dni a potom na týždne. Najdôležitejšie je sústrediť sa na to, aby ste zvládli každý deň a každú úlohu, ktorú musíte urobiť. Existuje niekoľko krokov, o ktorých si možno bude dobré prečítať.

Kroky, ktoré môžete spraviť

Zavolajte na políciu

Ak ste nezvestnosť nenahlásili na polícii, zvážte to, ak si myslíte, že by mohli byť v ohrození, alebo máte obavy o ich zdravie.

Udržujte si prehľad o priebehu pátrania

Ak po Vašom blízkom polícia pátra, uistite sa, že viete, kto je kontaktnou osobou a čo sa deje v rámci pátrania. Tieto veci si zaznamenávajte.

Premýšľajte o publicite

Polícia už možno zverejnila vašu blízku osobu pomocou plagátov alebo online výziev. Možno budete chcieť niektoré veci urobiť sami, ako kontaktovať médiá, alebo nás požiadajte o pomoc so zverejnením.

Starajte sa o seba

Je dôležité, aby ste sa o seba naďalej starali. Základné veci, ako je spánok a dobré stravovanie, môžu mať veľký vplyv na to, ako sa budete cítiť každý deň.

Hovorte o tom

Možno teraz budete cítiť potrebu hovoriť o situácii so širšou rodinou, alebo kolegami. Buďte však opatrní, keď podporujete ostatných ak sú v šoku či v emóciách.

Spravovať ich záležitosti

Ak ste najbližší príbuzný, môžete sa budete musieť postarať o niektoré praktické oblasti ich života, ako je práca, peniaze, vozidlá alebo majetok. 

Praktické rady ak je niekto nezvestný dlhšie

Keď je niekto nezvestný, môže to mať výrazný vplyv na vašu finančnú situáciu. Môže to byť preto, že bol hlavným živiteľom rodiny, alebo preto, že jeho nezvestnosť má na vás iný vplyv. Vieme, že každá situácia je osobná a neexistuje univerzálna rada, ktorá by vyhovovala každému.

Vytvorte si zoznam, prípadne niekoľko zoznamov. Možno nebude ľahké sústrediť sa pri všetkom, čo sa deje, preto urobte všetko pre to, aby ste si vyhradili trochu pokojného času, keď si budete môcť sadnúť a zaznamenať si svoju finančnú situáciu. Môžete to urobiť perom a papierom, v aplikácii na poznámky v telefóne alebo si dokonca robiť hlasové poznámky. Nech vám to vyhovuje a nech je to vo formáte, ktorý vám pomôže. Keď budete mať zoznam všetkých svojich výdavkov, budete si musieť urobiť ďalší, ktorý bude obsahovať aj to, na koho sa treba obrátiť v prípade, že budete potrebovať dohodnúť zmeny v splátkových kalendároch alebo alternatívne spôsoby platenia.

Financie každého z nás sa líšia, preto tento zoznam nie je vyčerpávajúci, je však dobrým východiskom a základom pre ďalšie kroky.

Zoznam účtov – mnohí ľudia majú v súčasnosti viacero osobných bankových a sporiacich účtov alebo predplatených online účtov, ako je napríklad Revolut. Urobte si zoznam všetkých, o ktorých viete, pomôže vám to pri hľadaní platieb za účty, na ktoré sa musíte pripraviť, a môže to byť užitočné aj pre políciu.
Zoznam príjmov – či už ide o váš plat, dávky sociálnej podpory, peniaze z iných zdrojov, ako je prenájom  atď. Zaznamenajte si všetko, čo vám prichádza, a ktoré časti z nich budete mať k dispozícii.
Nájomné/hypotéka – ich výška, komu sú vyplácané a ako ich platíte, napríklad inkasom alebo prihlásením sa na online portál. V závislosti od toho, kto to predtým spravoval, nemusíte poznať odpoveď. To nevadí, pravdepodobne to dokážete zistiť tak, že si pozriete starý výpis z účtu a nájdete na ňom platbu. Ak ste platili nájomné prostredníctvom online portálu, mená nie sú vždy rovnaké ako mená prenajímateľa. Skúste zadať názov na bankovom výpise do vyhľadávača Google a zistite, či potom spoločnosť spoznáte.
Účty za domácnosť – daň z nehnuteľností, voda, plyn, elektrina, telefón, televízne predplatné, internet, náklady na likvidáciu odpadu (napríklad platba za nádobu na záhradný odpad), poistenie.

Životné náklady – strava, cestovné, školské výdavky, ako sú krúžky a obedy, parkovacie povolenia, poistenie auta, plány opráv, recepty, životné poistenie. Je dôležité nezabudnúť na udržiavanie platieb za všetky poistné zmluvy, najmä za životné poistenie, pretože akékoľvek prerušenie platieb by mohlo viesť k tomu, že už nebudete mať potrebné poistné krytie.
Úvery a kreditné karty – uveďte všetkých veriteľov a podrobnosti o výške splátok vrátane dátumov splatnosti.
Akákoľvek iná platba, o ktorej viete, že sa uskutoční v najbližších týždňoch, alebo na ktorú si musíte vytvoriť rozpočet, ak je vzdialenejšia v budúcnosti.
Ide o dlhý zoznam. A práve preto je dôležité, aby ste si na ich prechádzanie dali čas a priestor. Je tiež možné, že uvidíte ďalšie výdavky, o ktorých ste nevedeli, alebo sumy, ktoré ste si neuvedomili. Ak sa cítite preťažení, obráťte sa na priateľa alebo člena rodiny, aby vám poskytol podporu. Možno si budete musieť urobiť niekoľko prestávok, kým zoznam dokončíte, pre niektorých ľudí to môže byť užitočné, pretože často vám môže napadnúť niečo iné, keď sa nebudete tak sústrediť.

Pomôže vám to pri zostavovaní rozpočtu, pri príprave všetkých informácií potrebných na podanie žiadosti o sociálnu podporu, ktorú môžete získať, a v prípade potreby pri rokovaniach so spoločnosťami o platobných prázdninách alebo pozastavení úročenia počas nezvestnosti vášho blízkeho. Mať zoznam môže pomôcť aj tým, ktorí vás podporujú, napríklad ak vedia, že potrebujete zaplatiť určitý nákup platobnou kartou v  obchode, je to niečo jednoduché, s čím vám môžu pomôcť, čím vám ubudne jedna vec zo zoznamu.

Prepracujte svoj zoznam a rozdeľte agentúry podľa dôležitosti do nasledujúcich zoznamov: veci, o ktoré by som mohol prísť (domov, jedlo, dávky, auto, poistenie atď.), veci, ktoré budú mať vplyv (dlhy, kreditné karty atď.). Najskôr by ste sa mali sústrediť na zoznam „veci, o ktoré by som mohol prísť“, pretože nekomunikovanie s nimi by mohlo viesť k vážnym finančným ťažkostiam pre vás a prípadne aj k právnym problémom, ak nebudete informovať agentúry a inštitúcie ako sú banky zdravotná a sociálna poisťovňa.

Ak máte finančné ťažkosti, existuje niekoľko poradenských agentúr, ktoré vám môžu poskytnúť poradenstvo a podporu, na čo môžete mať nárok. 
Niektoré spoločnosti, ktorým musíte pravidelne platiť, Vám môžu pomôcť, ak im dáte vedieť, čo sa deje. Spoločnosti nemajú žiadnu zákonnú povinnosť zaoberať sa nezvestnými osobami. Vieme však, že niektoré rodiny dosiahli prerušenie platieb, pozastavenie úrokov, pozastavenie inkás a iné pozitívne výsledky po tom, ako napísali spoločnostiam, a  vysvetlili, že osoba je nezvestná a prečo to sťažuje situáciu. Môže to však byť len krátkodobá pomoc.

Vieme, že písať listy a hovoriť cudzím ľuďom o tom, čo sa deje, môže byť naozaj ťažké. Venujte tomu potrebný čas a zvážte možnosť požiadať o pomoc priateľa, pretože hoci je najlepšie, ak listy alebo e-maily posielate vy, niekto iný vám môže pomôcť s ich vypracovaním a zostavením zoznamu, komu ich treba poslať.
Ak máte problémy, možno by stálo za to obrátiť sa aj na svoju banku. Mala by mať osobitné postupy a podporu pre zraniteľné osoby. Aj keď sa vôbec nemusíte považovať za zraniteľnú osobu, to, že vám zmizla blízka osoba, najmä ak ste mali spoločné financie, môže znamenať, že banka vás môže považovať za zraniteľnú osobu v rámci svojich zásad, a preto vám môže poskytnúť väčšiu podporu.

Je pochopiteľné, že sa v súvislosti s financiami cítite vystresovaní, a vieme, že je to významný dôvod, prečo niektorí ľudia miznú, takže ste možno zistili, že vaša finančná situácia nie je taká, ako ste si mysleli. Neotáľajte s vyhľadaním rady a pomoci s ňou. Banky a veritelia majú zväčša podporu a tímy, ktoré rozoberú možnosti pre každého, kto má problémy. Ak sa na to cítite, kontaktujte spoločnosť a vysvetlite jej situáciu.

Ide o bežnú a pochopiteľnú obavu, najmä ak sa blíži obnovenie hypotéky alebo nájomnej zmluvy. Ak sa vám podarí porozprávať sa s prenajímateľom alebo hypotekárnou spoločnosťou a vysvetliť im situáciu, možno vám budú môcť predĺžiť lehotu.