Preskočiť na obsah

Potrebujete pomôcť?

Pre rodiny nezvestných, ale aj pre osoby, ktoré sa z rôznych dôvodov rozhodujú, alebo sú už rozhodli odísť je táto situácia veľmi traumatizujúca a nejasná. Pripravili sme preto prehľad možných situácií, ktoré Vám môžu pomôcť s ich zvládnutím.

JA SOM "NEZVESTNÁ OSOBA"

Ak ste odišli z domu alebo ste boli nahlásení ako nezvestná osoba a chcete sa navrátiť domov je tu možnosť nás kontaktovať. Vieme, že nie je ľahké sa rozhodnúť navrátiť sa ku kontaktovaniu svojich blízkych a navrátenie sa domov, ale je tu možnosť ako v tom neostať sám.
Nebudeme Vás nútiť k žiadnemu rozhodnutiu, ktoré by bolo proti Vášmu presvedčeniu. Ale ak sa rozhodnete urobiť krok ku návratu, tak Vás môžeme v tomto rozhodnutí podporiť a sprevádzať.

Existuje veľa dôvodov, prečo môžete uvažovať o odchode alebo úteku. Môže to byť pre Vás stresujúce a ťažké rozhodnúť sa, čo robiť. Máme pre vás informácie a rady, ako môžete zostať v bezpečí a ako sa rozhodnúť, čo urobiť.

 

Ak sa nachádzate mimo miesta svojho bydliska, môžete byť „nezvestný“, čo znamená, že vás ľudia môžu hľadať. Čítajte ďalej a preskúmajte svoje možnosti, zistite, aké máte práva a kde môžete získať pomoc.

Vieme, že návrat domov nie je jednoduchý. Pravdepodobne stále existujú problémy, ktorým musíte čeliť, a môže byť ťažké hovoriť o tom, čo sa stalo alebo čo robiť ďalej. Máme zopár rád, ktoré Vám môžu pomôcť.

MOJA blízka osoba je nezvestná

Nevedieť, kde sa moja blízka osoba nachádza a čakať kedy sa nájde a zároveň žiť deň po dni s pocitom smútku, bolesti a čakania na správu o nájdení blízkej osoby je zážitkom, ktorý môže ovplyvniť Vaše fungovanie v ďalšom živote. Osoba, ktorá stratila blízkeho prežíva zvieravý až skľučujúci pocit, ktorý môže byť sprevádzaný aj fyzickými prejavmi.

Prvých niekoľko hodín a dní po zistení, že je niekto nezvestný, môže byť pre Vás emotívnych a zdrvujúcich. Nasledujúce informácie a rady Vám pomôžu pochopiť, čo sa práve teraz deje a čo môžete urobiť.

Ak sa niekto po niekoľkých dňoch nevráti domov, Vaše pocity sa počas jeho neprítomnosti môžu meniť. Postupujte podľa našich pokynov o ďalších krokoch, ktoré by ste v tejto fáze mohli podniknúť.

Je ťažké predstaviť si, že sa vaša blízka osoba nevracia, ale niektorí ľudia zostávajú nezvestní dlhý čas. Existujú spôsoby, ako môžete zostať v spojení, pokračovať v pátraní a nájsť podporu u ľudí s podobnými skúsenosťami.

Keď sa niekto nájde, ďalší postup závisí od konkrétnej situácie. Budete sa musieť pripraviť čo urobiť, aby ste sa postarali o seba, ale aj o Vášho blízkeho, ktorý sa našiel.

VŽdy je tu niekto kto ma vypočuje

POMOC EXISTUJE

Ak sa potrebujete s niekým poradiť, porozprávať, bez toho aby vás niekto súdil, existujú nasledovné možnosti:

  • 0800 500 333 – Krízová Linka Pomoci
  • 0800 800 566 – Linka dôvery Nezábudka
  • 116000 – Linka pre nezvestné deti
  • 116 111 – Linka detskej istoty
  • www.ipcko.sk – chatová a emailová poradňa