Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Bezpečnosť pri vode

Bezpečnosť pri vode

Na Slovensku sa ročne utopí skoro 120 ľudí. Po autonehodách je to druhou najčastejšou príčinou úmrtia u detí a mladistvých!

Aj v posledných týždňoch sa na Slovensku udialo niekoľko incidentov, ktoré sa žiaľ skončili fatálne, prípadne ľudia podcenili bezpečnosť akými sú záchranné vesty.

  1. Naučte sa plávať: Základom prevencie je vedieť plávať. Plavecké kurzy pre deti aj dospelých môžu zachrániť život.
  2. Nedovoľte deťom byť pri vode bez dozoru: Deti by nikdy nemali byť pri vode bez dozoru dospelého. Aj plytká voda môže byť nebezpečná.
  3. Používajte záchranné vesty: Pri plavbe na člnoch, kajakoch či paddleboardoch by mali mať všetci záchranné vesty. Detské kolesá a nafukovacie rukávy nie sú adekvátnou náhradou za záchrannú vestu.
  4. Nepodceňujte riziká otvorených vôd: Rieky, jazerá a more môžu mať silné prúdy, studenú vodu alebo nepredvídateľné hlboké miesta. Plávajte len na označených a bezpečných miestach.
  5. Nepite alkohol pred alebo počas plávania: Alkohol znižuje vašu schopnosť úsudku a koordinácie, čo môže viesť k nebezpečným situáciám.
  6. Poznajte svoje limity: Nepreceňujte svoje plavecké schopnosti a nevstupujte do vody, ak nie ste úplne zdraví alebo unavení.
  7. Buďte pripravení na núdzové situácie: Naučte sa základy prvej pomoci a kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR). Vedieť, ako reagovať v prípade núdze, môže zachrániť život.
  8. Všímajte si výstrahy a označenia: Rešpektujte všetky výstražné tabule a pokyny plavčíkov alebo iných autorít pri vode.

Dodržiavaním týchto zásad môžete výrazne znížiť riziko utopenia a užiť si leto pri vode bezpečne.