Preskočiť na obsah
Domovská stránka » PÁTRACIA AKCIA ORAVSKÁ LESNÁ/NOVOŤ 18.5. – 19.5.2023

PÁTRACIA AKCIA ORAVSKÁ LESNÁ/NOVOŤ 18.5. – 19.5.2023

Dňa 18.5.2023 cca o 23:00 vyrazil náš tím na pomoc s pátraním po lietadle, ktoré zmizlo z radarov v oblasti slovensko-poľskych hraníc na Orave.
Cca o 1:30 sme sa pridali do prebiehajúceho pátrania s Oravský záchranný systém – Orava Rescue System a Políciou OOPZ  Zákamenné, ktorí spolu s okolitými DHZ prechádzali okolie. Úvodným plánom akcie bolo nasadenie termovíznej a dronovej techniky.
No hustá a nízko položená hmla, spolu s teplotou klesajúcou až k 3°C, ju riadne preverili.

Pribúdajúce svedectvá a informácie nás posúvali na iné miesta, a tak boli zorganizované zmiešané tímy, ktoré v noci, v hmle a daždi prečesávali svahy kopcov blízko oblasti posledného kontaktu s lietadlom. Pokračovalo sa až do svitania dúfajúc, že ráno sa hmla rozplynie.

Ráno sme sa presunuli do inej, Políciou spresnenej oblasti, na základe ich nových zistení. No hmla sa nechcela pobrať a komplikovala hľadanie až do obeda, a tak nepriaznivé počasie opäť sťažili lety dronov Polície (UAV sekcia PPU), či našich, ale aj dronistom od HaZZ SR.

Pešie tímy vyskladané z dobrovoľníkov zúčastnených organizácií a offroad vozidlá, či stvorkolky pokračovali prehľadávaním podmáčaného terénu neďaleko obce Novoť. Na poľskej strane hraníc bola taktiež rozbehnutá pátracia akcia.

V poobedňajších hodinách prileteli na pomoc 2 vrtuľníky jeden, MIL MI-171,  z letky Ministerstva vnútra SR a druhý UH60 Black Hawk OSSR. Po krátkej chvíli vrtuľník letky MVSR lokalizoval trosky ultraľahkého leteckého stroja a tak sa naplnili tie najhoršie obavy.

Rodine pilota vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

Ďakujeme všetkým zúčastneným organizáciám za výbornú spoluprácu.

 

« z 2 »