Preskočiť na obsah

SoM Nezvestná osoba

Definícia nezvestnosti znamená, že nie ste na mieste, kde sa zvyčajne zdržiavate a ľudia nevedia, kde ste. Nezvestnosť nie je trestným činom v prípade, ak ste dospelou osobou. Vieme, že ľudia musia v živote robiť ťažké rozhodnutia o tom, čo je pre nich najlepšie. Možno ste nemali v úmysle stať sa nezvestným či nezvestnou, ale ľudia z vášho okolia si môžu robiť starosti, ak o vás nič nevedia.

Možno ste si uvedomili, že po vás pátra polícia. Chceme vám pomôcť, aby ste mali kontrolu nad tým, čo sa bude diať ďalej a robili len veci, na ktoré sa cítite pripravení. Niektorí ľudia sa chcú vrátiť domov, niektorí možno budú chcieť, aby sa po nich prestalo pátrať, kým sa ich problémy nevyriešia a niektorí sa možno budú chcieť znovu stretnúť s ľuďmi, ktorí im chýbajú. Vieme, že všetko sa môže diať postupne – od nájdenia bezpečného priestoru, cez nadviazanie kontaktu s políciou až po opätovné spojenie s blízkymi. Máte právo urobiť tieto rozhodnutia, keď sa budete cítiť pripravení.

Kroky, ktoré môžete spraviť

Neponáhľajte sa

Doprajte si čas, ktorý potrebujete. Nájdite si otvorené miesto, napríklad kaviareň, knižnicu či chrám, kde si môžete sadnúť a premýšľať o tom, čo ďalej. Premyslite si, s kým sa môžete porozprávať – môže to byť dôveryhodný priateľ alebo odborník. Pomoc je tu pre vás, keď ju budete potrebovať.

Postarajte sa o seba

Možno nemáte všetko, aby ste uspokojili svoje základné potreby: jedlo, vodu, peniaze, telefón, prístup na internet, lieky alebo miesto, kde by ste mohli bývať. Ak sa necítite bezpečne tam, kde sa práve nachádzate, zvážte alternatívy. Určitý čas môžete tráviť na rušných, dobre osvetlených miestach, alebo s priateľom, kým sa rozhodnete, čo ďalej.

Pamätajte, nie je neskoro

Situácia môže byť taká zlá, že zvažujete urobiť niečo nebezpečné, napríklad vystaviť sa riziku, ublížiť si, alebo si vziať život. Je dôležité, aby ste vedeli; nie ste sami a stále je pre vás k dispozícii pomoc.

Vaše práva ako dospelej osoby

Nezvestnosť nie je trestným činom, ak ste osoba staršia ako 18 rokov, ale polícia vás môže hľadať, aby zistila, že ste v poriadku. Ak sa nechcete kontaktovať s nahlasovateľom nezvestnosti, kontaktujte políciu a zájdite na najbližšiu policajnú stanicu. Uistia sa, že ste v poriadku a nezvestnosť môžete stiahnuť.

deti a mladistvé osoby

Zákon sa odlišuje, ak máte menej ako 18 rokov. Ak sa necítite bezpečne, kontaktujte políciu na čísle 158, alebo sa obráťte na Linku Detskej Istoty, na čísle 116 111, kde vám odborníci poradia čo robiť.

Kontaktujte nás

Ak sa potrebujete poradiť ohľadom svojej nezvestnosti, môžete kontaktovať aj nás na čísle +421 948 11 22 33. Ak ste našli informáciu o hľadaní vašej osoby u nás na stránke či sociálnych médiách, kontaktujte nás. Poradíme vám ako nezvestnosť stiahnuť.

Linky pomoci

  • 0800 500 333 – Krízová linka pomoci
  • 0800 800 566 – Linka dôvery Nezábudka
  • 116 000 – Linka pre nezvestné deti
  • 116 111 – Linka detskej istoty
  • www.ipcko.sk – chatová a emailová poradňa